Deň učiteľov

Vážení,

 

začnem netradične a trochu odvážnejšie, pretože všetci tu vieme, o čom hovorím. Učiteľ sa vždy snaží byť spravodlivý a preto pripomína terč na strelnici. Niekedy sa doňho triafajú žiaci a inokedy rodičia. Musí prejsť mnoho rokov, aby sa optika človeka objektivizovala. Až po rokoch sme schopní pripustiť, že pedagóg sa často obetuje a stráca čas, pretože verí v budúcnosť detí a dokonca i v tú našu.
Často práve decká, nad ktorými všetci lámu palicu, dôjdu v živote najďalej. Učiteľ supluje rodičov, svieti do tmy občas i zadubených hláv, proste, obetuje sa. Je to jeho práca a poslanie. Keby práca učiteľa nebola poslaním, nikto by ju nerobil. Priznajme si, je spoločensky nedocenená, materiálne neohodnotená a neustále podlieha kritike.
Ďakujem svojim učiteľom za veľa. Tiež som patril k prípadom, nad ktorými sa láme palica. Na pedagógov mám najlepšie spomienky. Oceňujem ich veľkorysosť, keď som sa naivne domnieval, že sa mi ich podarilo prekabátiť a oni ma v tom nechali. Stáli nad vecou. Vycvičili ich generácie školákov predo mnou a očakávanie pokolení prichádzajúcich po mne.
Učiteľ je v podstate ako sviečka. Horí zápalom pre druhých, svieti iným, dáva teplo a platí za všetko sám sebou. Bez nich by sme ani neboli ľuďmi. Nejde len o vedomosti, ale i pracovné návyky a životné postoje. Odovzdávajú cieľavedomosť a schopnosť byť hodnotený niekým nadriadeným. Pripravujú do života neustále nové osobnosti.
Ako im môžeme vrátiť ich starostlivosť? Myslím, že v dnešnej, nie celkom prajnej dobe, najmä úctou a vďakou. Rád Vám všetkým potrasiem rukou. Ako primátor si uvedomujem Vaše nezastupiteľné postavenie v spoločenskom rebríčku mesta. Holíč Vám ďakuje a verím, že sa budeme ešte dlho stretávať a deliť o skúsenosti.

p. Bocková

p. Čáranová

p. Čechvalová

p. Flamíková, p. Pavlík, p. Honza

p. Gubrická, p. Nachtmannová, p. Kučerová

p. Hodáňová, p. Čáranová

p. Horváthová, p. Švec, p. Pavlík 1

p. Hránek, p. Kubíček

p. Juráš DET Holíč

p. Kubík

p. Kubovičová, p. Kišková

p. Kučerová

p. Masaryková 1

p. Masaryková

p. Mičková

p. Nachtmannová, p. Kučerová, p. Gubrická

p. Nachtmannová

p. Nejedlík

p. Ralbovská, p. Vanková CVČ

p. Studeničová

 

TU nájdete fotky z minulých akcií

2017

Ľudia sa často zapovedajú obvyklým heslom, čo by som robil, keby som sa narodil ešte raz. Osobne sa môžem vyznať, že v žiadnom prípade by som sa nechcel stať učiteľom. Chce to nesmiernu trpezlivosť a schopnosť zabudnúť na vlastné ciele, okrem toho jediného, slúžiť druhým.

Nesmierne obdivujem pedagógov, že tieto dve veci dokážu. Vyzdvihovať tých najlepších a dokázať k nim pritiahnuť tých slabších. Nerobiť rozdiely koho mám rád a koho nie, pretože všetci ma potrebujú rovnako.

Učitelia sú vzácni a som rád, že pomaly prechádza doba, keď tento biologický druh bol z titulu neúcty spoločnosti na vyhynutie. Kam by sme sa bez školy a ľudí, ktorí sa jej obetovali, dostali. Odpoveď znie, pravdepodobne nikam.

Pedagóg šíri vedomosti, rozdáva vlastnú múdrosť, učí pokore, presadzuje tímového ducha. Spolupráca a solidarita sú pojmy, ktoré spolu s morálkou, etikou a vôľou vedú v škole k nájdeniu správnej cesty do budúcnosti.

Pri príležitosti Vášho sviatku by som rád pripomenul osobný prínos, ktorým sa podieľate na výchove najmladšej generácie. My, ktorí sme už pre Holíč niečo urobili, potrebujeme nasledovníkov schopných odovzdať rodnému mestu ešte viac. Prajem Vám veľa zdravia a znova s trochou vtipu zdôrazniť, že popri fyzickej odolnosti potrebujete aj duševnú rovnováhu a imunitu proti prípadnej neprajnosti a nepochopeniu okolia. Bez Vás by to totiž naozaj nešlo. Za Vašu prácu Vám osobne nesmierne ďakujem.

 

 

2016

Stojím tu pred vami a musím sa úprimne priznať, ako často mi napadne, že som vás mal viac počúvať. Pozornejšie vnímať nielen obsah predmetov, ktoré ste učili, ale predovšetkým poučenie, ktoré ste nám, vtedy študentom, dávali.

Dnes sa mi veľakrát stáva, že stojím na čele kolektívu, ktorý potrebujem nadchnúť pre dobro veci a hľadám tie správne slová, aby som si kolegov získal nielen ako šéf, ale ich aj naozaj vnútorne presvedčil.

Preto uznávam, že Vaša úloha bola nesmierne ťažká. Z vlastnej skúsenosti ste vedeli, že zo študentov-ignorantov raz budú dospelí ľudia zodpovední za dôležité rozhodnutia. Nemohli ste si dovoliť poľaviť a povedať si kašlem na to.

Vážené dámy a páni, dnes už viem, že ste stáli v prvej línii vybojovania úspechu a oprávneného miesta na slnku pre nasledujúcu generáciu a ja nie som výnimkou. Ozaj ma zalieva vďačnosť, že ste tu, že ste nezanevreli a naša nevšímavosť vás nedotlačila k tomu, aby ste sa niekedy vzdali.

Rozumný človek sa učí po celý život. Väčšinou od starších a skúsenejších, ktorí ho môžu upokojiť, že všetko tu už raz bolo a východisko z každej situácie predsa len príde. Každá generácia má svojich učiteľov a naše mesto by zase neexistovalo bez generácií kvalitných pedagógov. Ešte raz vám ďakujem a naozaj sa skláňam pred vami s úctou

 

 

2015

V dnešnej uponáhľanej dobe ľudia vykonávajú svoju prácu kvôli peniazom alebo pre spoločenské uznanie. Čoraz väčšmi nadobúdam dojem, že učiteľom sme dlžní oboje. Nemôžeme za to, podmienky sú jednoducho nadstavené týmto spôsobom, ale mali by sme si uvedomiť, že budúcnosť skrytá v našich deťoch závisí práve od schopností, vedomostí a dobrej vôle pedagógov.

Dovoľte, aby som Vám aspoň touto cestou vyslovil uznanie a moju osobnú hlbokú úctu pred Vašou celoživotnou prácou a dielom, ktoré ste pre naše mesto vykonali. Bez Vás by nebolo takým, akým dnes je. Moderná komunita stojí vždy na tradičných základoch a vedomosti nastupujúcej generácie sú postavené na pilieroch tej predchádzajúcej

Som presvedčený, že v čoraz väčšej miere začneme otázku verejného ocenenia a uznania pedagógov cítiť všetci rovnako. Neviem si predstaviť nevzdelaného kapitána lode, primátora mesta alebo prednostu chirurgického oddelenia. Všetci rovnako získavajú predpoklady na základnej škole, kde sa učia nielen prvým vedomostiam, ale aj obratnosti vôbec tieto informácie získavať a spracovávať vo svojich hlavách.

Bez Vás učiteľov, Vašej trpezlivosti, ochoty a individuálneho prístupu ku každému žiakovi by to nebolo možné. Často nahrádzate rodičov a korigujete správanie, ktoré mladí ľudia získavajú v uliciach a často aj v nevhodnom prostredí. Závisí od Vás nesmierne veľa a viem, že pohár trpezlivosti niekedy môže pretiecť.

Preto by som Vám ako primátor opätovne chcel zdôrazniť, že ste nenahraditeľnou skupinou ľudí v komunite mesta a pomáhate nastavovať parametre tak, ako to naša spoločnosť potrebuje. Prijmite tieto slová uznania a vďaky a verím, že ešte dlho budeme mať príležitosť vzájomne sa stretávať, odovzdávať si skúsenosti, vymieňať názory, aby som sa aj ja pri svojej práci mohol od Vás neustále učiť.

2015

 

 

2014

Vystúpiť s príhovorom ku Dňu učiteľov je pre mňa nielen veľmi milá a osobná vec, ale každoročne i ťažká úloha a hneď sa priznám prečo. Predstavujete mimoriadne náročné a vzdelané fórum, ktoré je zvyknuté zvážiť hodnotu a význam povedaných slov.

Je to samozrejmé. Učitelia sú nielen našimi pedagógmi, ale v mladosti v rozhodujúcej miere zastupujú aj rodičov, usmerňujú pri výbere zamestnania a pomáhajú koncipovať naše vedomie i budúce cesty. Preto k Vám všetci pristupujeme nielen s úctou, ale i s patričnou bázňou.

Chcel by som Vám poďakovať nielen za seba, ale za celé mesto Holíč, pretože rastie a prekvitá najmä vďaka Vám. Akí by boli poslanci, úradníci, podnikatelia a pracovníci služieb, keby ste sa nepodieľali na ich vzdelaní a výchove? Svojim spôsobom Vaši predchodcovia budovali základy tohto mesta a Vy zase staviate piliere, ktoré budúce generácie prekrývajú strechou.

Tá strecha už bude európska, spoločná a globalizovaná, ale naše srdcia vo vnútri domu, pretože práve tak môžeme nazvať naše mesto, budú slovenské, regionálne, záhorácke a mestské. Takí sme. A práve vďaka Vám, naši učitelia. Učíte nás rodný jazyk, dejepis a etiku, aby sme si uvedomili, kam patríme.

Vyučujete všetky predmety z prírodných vied, aby sme rozumeli chodu sveta, vedeli vyrábať tovary doma, konštruovať zariadenia a konkurovať vo vedeckom bádaní v zahraničí. Sme Vám vďační za veľa a často to nemôžeme materiálne oceniť. Prijmite preto tieto slová ako prejav uznania. Verím, že spoločenské ocenenie je tiež dôležité, aby sme aj svoje deti učili na Vás hľadieť s potrebnou úctou.

Prajem Vám pevné zdravie a predovšetkým veľa času, aby ste si ho užili v kruhu najbližších, medzi spolupracovníkmi a tiež s priateľmi, tak ako i dnes práve tu. Teším sa, že sme sa stretli a verím, že sa ešte dlho budeme v rovnakej zostave aj stretávať .

2014

Mohlo by sa vám páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.