73. výročie oslobodenia mesta Holíč od fašistickej okupácie

Vážení prítomní, občianky a občania, priatelia,

schválne som nezačal obvyklým privítaním dámy a páni. Ak sa pýtate prečo, tak jednoducho preto, že si spoločne pripomíname 73. výročie oslobodenia Holíča. Mesto sa znova stalo slobodným a na pár rokov sa mohlo nadýchnuť. Vždy sme túžili byť plnohodnotnými občanmi. Nezabúdajme, akú cenu zaplatili naši predkovia a spojenci za to, aby sme sa nimi opäť stali.

Sloboda patrí spolu so zdravím k najvyšším hodnotám človeka. Ak sa stratí, chýba radosť a vytráca sa láska. Vytlačí ich boj o prežitie. Už som neraz povedal a rád zopakujem, že aj vojaci, ktorí v našom katastri padli, mali svoje rodiny. Ženy, dcéry a matky, ktoré ich čakali. Žiaľ, domov sa nevrátili, ale umožnili žiť nám.

Slobodne a v nových pomeroch. Z nášho správania sa vytráca úcta. K dejinám, našim dedičným hodnotám a tradíciám susedov. Urobili pre nás viac, než si myslíme. Málo pripomíname mladým, že hrôzy vojny sa nesmú opakovať. Silné slová platia do prvej preliatej krvi. Nadšené výkriky prehluší hlahol kostolných zvonov.

Nech navždy trvá mier. Nech ste zdraví, šťastní a spokojní. Úspešní v kruhu rodín a priateľov. Nech máte prácu. Pre toto všetko potrebujeme mier. Tiež som to kedysi videl inak. Dnes viem, že mladí potrebujú jarné lásky. Ich naplnenie hlasom detí a nie plačom pozostalých.

Dámy a páni, žijeme v krásnom, slobodnom a úspešnom meste. Nezabúdajme na toto obrovské šťastie a vážme si ho. Zohrejme v srdciach vychladnuté nádeje tých čo padli. Prekliesnili nám cestu do budúcnosti.

Vážim si, že ste prišli. Patrí Vám za to veľká vďaka. Spoločne sme uctili významný deň z histórie nášho mesta. Verte, bol to pre nás a všetky nasledujúce generácie obrovský dar. Preto, nech Vás aj naďalej sprevádza mier.

 

Tu nájdete fotky z minuloročných akcií

 

 

72. výročie oslobodenia mesta Holíč od fašistickej okupácie

Zišli sme sa v deň vďaky za oslobodenie nášho mesta. Takáto pripomienka nám vždy znova umožní pochopiť ako blízko pri sebe stojí život a smrť. Aby sme my žili a mohli pracovať v slobodných podmienkach, museli padnúť iní. Skláňam sa v hlbokej úcte pred ich obeťou a verím, že nebola zbytočná.Hrdinstvo osloboditeľov pozdvihlo s ostatnými mestami a obcami Európy k rozkvetu aj náš Holíč. Často sa honosíme materiálnymi statkami a vyzdvihujeme budovy, ustanovizne a krásne ulice.

Zabúdame, že rozhodujúci je život v nich. Šťastie rodín, pokojný oddych uprostred priateľov a plány do budúcnosti na pracovisku. Práve v tejto súvislosti nesmieme zabudnúť na to podstatné. Dar, ktorý nám dali osloboditelia. Prajem Vám vážení prítomní, aby Vaše rodiny, deti, najbližší priatelia a spolupracovníci už nikdy nepoznali hrôzy a skazu vojny. Som presvedčený, že všetci si dnes želáme to isté a bolo by dobre, keby ste toto posolstvo a úctu k slobode preniesli aj na Vašich blízkych.

 

 

70. výročie oslobodenia mesta Holíč od fašistickej okupácie

Najvyšším prejavom ľudskosti a faktorom, ktorý odlišuje človeka od ostatnej prírody je jeho slobodná vôľa a možnosť uvedomelo konať dobre pre svoju rodinu, najbližších a krajinu, ktorá mu poskytuje domov.

Všetky tieto hodnoty, ktoré si v bežnom živote ani neuvedomujeme je možné napĺňať iba vtedy, keď sme naozaj slobodní, nespútaní cudzími silami alebo opantaní zlovôľou druhých.

Tak to bolo v prípade druhej svetovej vojny, zatiaľ najväčšej novodobej katastrofy v dejinách ľudstva a verím, že sa ju v tomto smere už ani nikdy nepodarí prekonať.

Na to, aby sme tu dnes mohli slobodne stáť, musel nás niekto vypriahnuť z jarma fašistickej okupácie a útlaku, ktorý decimoval to hrdé a národné v našich otcoch a matkách.

Tento pocit slobody nám zabezpečili vojaci Červenej armády, príslušníci vojsk iných krajín a partizáni, z ktorých mnohí položili svoje životy na území nášho regiónu i mesta, hoci už dávno mohli byť doma na oslobodených územiach.

Položil život za druhých je najvyššia daň, obeta, ktorá nemá obdobu a nie je možné ju slovami ohodnotiť, a preto som tu, priatelia. Povedzme si všetci spoločne v duchu i nahlas, ďakujeme.

 

 

 

Mohlo by sa vám páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.